Votka

Votka, ismini Slavca su anlamına gelen “voda”dan alır. İki kez rektefiye edilmiş aktif kömürden süzülmüş ve içilebilecek düzeye kadar sulandırılmış saf alkoldür. Özel bir tadı ve kokusu yoktur. İlk kez 14. yüzyılda üretildiği sanılmaktadır. İlk önce patatesten üretilen votkanın hammaddeleri arasında çavdar, buğday, mısır ve nişasta içeren diğer tahıllar da vardır. Şekerlendirme, fermantasyon ve damıtım aşamalarından sonra istenilen alkol derecesine ulaşana kadar su ilavesi yapılarak üretilir.

Üretiminde melas ispirtosu, hububat ispirtosu ve melas ile hububat karışımı saf ispirtoların kullanıldığı çeşitleri vardır. Şeker fabrikalarının yan ürünü olan melas suması, votka üretimi için iyi bir hammadde değildir ve pek tercih edilmeyen bir koku verebilir. Tahıl, üzüm ve %100 yaş üzüm gibi suma kaynaklarıyla daha kaliteli votkalar üretilir. Votka, soğuk filtreleme tekniği ile de daha berrak bir görünüme sahip olur. Pushkin, bu teknikle üretilen votkalara örnek verilebilir.

Günümüzde Finlandia (2 kez damıtılır), Smirnoff (3 kez damıtılır), Stolichnaya (3 kez damıtılır) üretilmekte olan en sert votkalardandır.

Doğu ve Slav ülkelerinde sek olarak içilir. Vodka Martini ve Bloody Mary gibi kokteyllere katılmasıyla dünyada popülerlik kazanmıştır. Bunun yanında aromalı olarak da üretilir. Buna da Belvedere Bloody Mary örnek verilebilir.

Belvedere Bloody Mary

Yorum Bırakın