VİSKİ

Viskinin adı İrlanda ve İskoçya lehçelerinde yaşam suyu anlamına gelen uisge beatha dan gelmektedir. İçeriğinde arpa, buğday, çavdar, mısır kullanılır ve çeşitli meşe fıçılarda dinlendirilip olgunlaştırılır. Dünya genelinde Kanada, Japonya, Avustralya, Hindistan, Galler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Almanya, Çek, Hollanda, İspanya, Tayvan gibi ülkelerde üretiliyor olmasına rağmen genel olarak İskoç (Scotch), İrlanda (Irish) ve Amerikan/Burbon (American/Bourbon) viskisi olarak üçe ayrılır.

Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen Burbon viski bir kez damıtılır. Üretiminde genel olarak mısır kullanılır.

Four Roses Single Barrel Bourbon Whiskey

İskoç viski iki kez damıtılır. Üretiminde genel olarak arpa kullanılır. Yapımında kullanılan tahıllar, çimlendirildikten sonra çimlenmenin durdurulması için özel fırınlarda, açık ateşte kurutulur ve bu sebeple ateşin dumanı tahıllara siner. Yakıt olarak torf kullanılır. Bu yüzden, İskoç viskisinde is kokusu hissedilir.

Ballantine’s Scotch Whiskys
  • Torf, göl yataklarındki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümlü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.
Torf

İrlanda viskisi, üç kez damıtılır. Üretiminda genelde arpa kullanılır. Tahılları da sac üzerinde kurutulduğu için, ateşin dumanı sinmediğinden is kokusu hissedilmez. İçimi diğerlerine göre daha yumuşaktır.

Jameson Irish Whiskey

John Corr adlı papazın, cenaze gideri olarak viski yapımında kullanılmak üzere 508kg arpa alımını 1494 yılında defterine yazması tarihteki lik viski kaydıdır.

Türkiye’de Tekel 1963 yılında Ankara viskisi markasıyla yıllık 200.000 litre viski üretimine başlar. 5 yıl dinlendirilip olgunlaştırılan bu viskinin üretimi Tekel’in özelleştirilmesiyle durdurulmuştur.

İskoçya’da viskiye “Whisky”, İrlanda ve Amerika Birleşik Devletlerinde “Whiskey” denir. Aralarında bir anlam farkı yoktur.

Viski, sek olarak, su ile seyreltilerek, buz katılarak ya da başka içeceklerle karıştırılarak içilebilir. Bunlara sıcak kahve de dahildir ve Jameson buna örnek olabilir. Viskiyi sek sevenler aynı zamanda soğuk olmasını istiyorlarsa Viski Taşı kullanabilirler. Doğal bir taş olan Viski Taşı buzda olduğu gibi viskiyi sulandırmaz ve sadece soğutur.

Doğal Viski Taşı – Whisky Stones

Viskiler meşe fıçılarda dinlendirilir ve tatlarının bir kısmını buradan alır. Bu fıçılar daha önce başka çeşit içkilerin üretimde kullanılmış olabilir ve bu da viskiye değişik tatlar katar. Buna örnek olarak Jameson Caskmates Stout Edition, eski burbon fıçılardan sonra Stout Bira fıçılarına alınıp olgunlaştırılıyor.

One Response

  1. eniste 23/01/2019

Yorum Bırakın